Közel két évtized telt el azóta, hogy a kortárs magyar üvegművészet eredményeit egy utazókiállítás formájában megismerhette Európa. Azóta csoportos kiállítás formájában nem volt körúton a magyar üveg, holott bővelkedik nemzetközileg is párbeszédképes eredményekben és nagy presztízsű díjakban. A magyar üvegművészek munkái számos állami és magánmúzeumban, gyűjteményben megtalálhatók. Bár alig néhány tucat aktív alkotóról beszélünk, ezek művei jelenleg is a világ élvonalában vannak. Az üvegművészet Magyarországon mindezidáig mégsem lett a kulturális identitás része. Ezt a hiányt pótolja a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium kezdeményezése, a két évre tervezett Glassification.hu utazókiállítás, amely 2023-2025 között közel tizenöt rangos helyszínre jut majd el. A magyar bemutatót két európai fesztiválon való exkluzív részvétel követi. Szeptemberben a The Venice Glass Week, októberben pedig a szófiai International Biennale of Glass hivatalos programsorozatának részeként mutatkozik be a Glassification.hu.
A tárlat anyagában olyan bravúrdarabok, múzeumi szintű üvegszobrok szerepelnek, amelyek mind a laikus, mind a szakmai befogadó számára „hűha” élményt nyújtanak. A húsz, erre az alkalomra készült műtárgy esztétikai értékeiben és technológiai kvalitásaiban egyaránt világszínvonalú. Olyan egyedülálló, régi és új manufakturális technikák húzódnak meg mögöttük, amelyeknek magyar mestereik gyakran a világon egyedüli képviselői.
Négy művészgeneráció tíz alkotóját kértük fel, hogy a Glassification.hu kiállításra készítsenek nagy absztrakciós szintű műalkotásokat. A kiállítók a kortárs magyar üvegre jellemző technológiai sokféleséget képviselik. A művészi színvonal garanciája, hogy ezek az alkotók, bár vannak köztük fiatalok is, összesen több mint harminc, jelentős hazai és külföldi díj birtokosai, és csak a mai napig több mint negyven munkájuk látható a legrangosabb magyar, európai és tengerentúli közgyűjteményekben.
Az utazókiállítás címének alapja egy ritkán használt angol főnév, a glassification, amely üveggé alakítást jelent. A kifejezés jól lefedi a témát: az alkotói gondolat üvegre váltását. Ugyanakkor hangzásánál fogva behozza a népszerű gamification angol szót is, utalva az üvegben rejlő kimeríthetetlen lehetőségre és az anyaggal való játékra. A .hu utótag a mai digitális érában való működést sugallja, és a címet Magyarországhoz köti.
Aktuális
kiállítás
U Gallery, Helsinki
2023.
november 20.-
december 4.
Helyszín
Helsinki,
Liszt Intézet,
magyar kulturális
központ
Nyitvatartás hétköznapokon
10:00–18:00
Impresszum
SZERVEZŐ
Külgazdasági és
Külügyminisztérium / Pallos Kinga
SZAKMAI TANÁCSADÓ
Balogh Eleonóra
SZAKMAI SZPONZOR
Rákosy Glass
MÚZEUM PARTNER
Iparművészeti Múzeum
KIÁLLÍTÁS DESIGN
DE_FORM,
Boldizsár Tamás
ZENE
Máthé Ágnes Klára
KULTURÁLIS PARTNER
Magyar Zene Háza
VIDEÓ
Varga Koritár Attila
FOTÓ
Győrfi Viktória
KURÁTOR
Halasi Rita Mária
SZAKMAI PARTNER
Magyar Üvegművészek Társasága